Menü

A Nagy Háború

Fegyverkezési verseny

Villámháborús haditervek

Háborús lelkesedés

Propaganda

Állóháború

Jellegzetes világháborús  fegyverek

A hátország és a nők

Az első világháború jellegzetes fegyverei

Gyalogsági fegyverek:

Kanadai katonák harcra készülve puskáikkal és szuronyaikkal.

 (http://hu.wikipedia.org/wiki/Lövészárok-hadviselés)

Német katonák kézigránáttal és géppuskával

(http://hu.wikipedia.org/wiki/Lövészárok-hadviselés)

 

Miután a frontvonalak kezdtek megmerevedni a nyugati fronton, drasztikusan megnőtt a fejsérülések száma, ennek csökkentésére rendszeresítették minden hadseregben a sisakokat.

 

 

Francia katona az Adriian-sisakban

(http://hu.wikipedia.org/wiki/Lövészárok-hadviselés)

A lövészárkok/állások védelmében a fegyverek mellett a szögesdrót-akadályoknak is óriási szerepe volt. Ezek lassították, akadályozták a támadó gyalogság rohamát, enélkül a gyalogos vagy lovas egységek rohamtempóban, jelentősen kisebb veszteségekkel tudták volna elérni az ellenséges lövészárkot vagy géppuskafészket. A szögesdróton fennakadó gyalogságra azonban a védők koncentrált tüze zúdult.. Tüzérségi tűzzel vagy a támadás során használt drótvágóval próbálták megsemmisíteni, nem sok sikerrel.

Tüzérségi fegyverek:

Az I. világháborús csatatereket a tüzérség uralta, ahogyan manapság a légierő uralja a modern csatateret. A háború során indított gyalogsági támadások általában csak tüzérségi előkészítés után voltak sikeresek, és amint az előrenyomuló gyalogság kikerült a saját tüzérség hatótávolságából, a támadás szinte minden esetben elakadt. Az ellenséges vonalak, erődítések, szögesdrótakadályok közvetlen támadásán kívül a tüzérségi eszközök mozgó tűzzel is támogatták a gyalogság előrenyomulását. Időnként tüzérségi párbajt vívtak a szemben álló felek ütegei.

A csatatéren használt tüzérségi eszközök két fő típusa az ágyú és a tarack volt.

15 hüvelykes tarack újratöltése

(http://hu.wikipedia.org/wiki/Lövészárok-hadviselés)

 

(http://hu.wikipedia.org/wiki/Lövészárok-hadviselés)

Az aknavetőket az ellenséges lövészárokban rejtőzködő, a közvetlen irányzású fegyverek ellen védett katonák támadására használták, az ellenséges drótakadályok átvágására, illetve a lövészárok egy adott pontjának vagy egy fedezéknek a lerombolására.

Géppuska

A nehéz géppuska kezelése nagy szakértelmet kívánt. A géppuskát kezelő katona nagy pontossággal tudta tűz alatt tartani az ellenséges lövészárok bizonyos pontjait vagy éppen a saját szögesdrót-akadályokon nyitott átjárót, időnként közvetett irányzással az ellenséges lövészárkokat. Tömegük miatt ezek a fegyverek alkalmatlanok voltak a támadó hadműveletekben való részvételre, de védelmi helyzetekben annyira jól kihasználhatók voltak, hogy nagymértékben hozzájárultak az első világháborús frontok megmerevedéséhez.

Vickers géppuska

(http://hu.wikipedia.org/wiki/Lövészárok-hadviselés)

 

 Telefon- és távíró-összeköttetés biztosította  a kommunikációt, vonat és gépkocsi segítette a seregek mozgását.

 

 

Új fegyverek

Az első világháborúban több haditechnikai eszköz, illetve azok alkalmazása lényeges változáson ment keresztül (pl. tengeralattjárók, repülőgépek); s emellett kialakultak és a harctereken megjelentek új eszközök is, pl. a tankok, vegyi fegyverek. Ezek működése és használata azonban még sok nehézséggel járt és mennyiségük is elmaradt a hagyományos fegyverekétől.

Tankok

A harckocsi létrejöttét meghatározta a háború jellege. A megmerevedett, mélységben tagolt, erősen védett vonalak elleni állóháborúban egy olyan eszközre lett szükség, amely terepen is jól tud mozogni, fegyvereivel meg tudja védeni önmagát, de a gyalogságot is képes támogatni a védelmi állások leküzdésében. Elsőként a britek ismerték fel jelentőségét, de a franciák is önálló fejlesztésbe kezdtek.

A technikai nehézségek megoldásán túl fontos volt, hogy "meg kellett tanulni harcolni" az új fegyverrel. A britek 1917-re tervezték alkalmazását, de a Somme mentén kialakult patthelyzet miatt úgy döntöttek, hogy az addig elkészült példányokat bevetik. Több tank elakadt, vagy műszaki hiba miatt leállt, a kezelők gyakorlatlanok voltak, a teljes áttörést nem sikerült elérni. Mégis megmutatkoztak a harceszköz lehetőségei, hiszen 4-5 km-es előnyomulást tudtak véghezvinni komoly veszteség nélkül, ami az állóháború időszakában igen figyelemreméltónak számított

Angol tank a somme-i csatánál

(http://www.roydenhistory.co.uk)

A repülés

A hőlégballonokat a XVIII. század végétől alkalmazták a hadászatban, főleg felderítésre. Ferdinand von Zeppelin alkotta meg a kormányozható léghajót... 1914-ben a hadsereg sem igazán tudta, mit lehet kezdeni egy léghajóval, ám mivel azok jóval magasabbra tudtak emelkedni, mint bármelyik repülőgép, rövidesen harctéri alkalmazásukra is sor került. A szikratávíróval, elektromos bombakioldóval, sok egyéb más műszerrel rendelkező német léghajók több vállalkozást hajtottak végre, nagy hatótávolságuknak köszönhetően Londont is többször bombázták. Kevés kárt okoztak ugyan, de jelentős élőerőt és haditechnikai felszerelést kötöttek le a hátországban. Emellett felderítő feladatokat is elláttak. A németek mellett a franciák és a britek is használtak kormányozható léghajókat, ám kevesebb sikerrel.

Az első világháború alapvető változásokat eredményezett a hadirepülőgépek alkalmazásában. Az ellenségeskedések megkezdésekor gyakorlatilag egyik hadviselő félnek sem volt semmilyen elképzelése arra nézve, hogy miként lehetne a repülőgépet fegyverként felhasználni. Kezdetben csak felderítésre tartották alkalmasnak. Ehhez képest a háború végére a légierő önálló fegyvernemmé vált (elsőként Angliában), ezzel párhuzamosan pedig a technológia is óriásit lépett előre. Rendkívüli mértékben fejlődtek a repülőgépek, a motorok, a fedélzeti és bombafegyverek, a híradástechnika és a légvédelem is.

    

(www.bibl.u-szeged.hu)

Tengeralattjárók

Az első világháború során a tengeralattjáró fegyvernem igazolta létjogosultságát, bizonyította hatékonyságát, és ezzel párhuzamosan jelentős fejlődésen ment át. Mindezeket a sikereket úgy érte el, hogy a hadviselő felek haditengerészete általában is felkészületlen volt még a háborúra, és hatványozottan igaz volt ez a tény az addig jelentéktelen szerepet játszott U-hajókra. Rengeteg veszteség származott műszaki hibákból. Ezzel szemben esett latba az a tény, hogy gyakorlatilag nem volt megfelelő fegyver a tengeralattjárók ellen. A hajók egészen az észlelésig a felszínen haladhattak, csak támadáshoz kellett lemerülniük. Amikor pedig ágyúkat szereltek rájuk, gyakran a célpont megsemmisítését is vízen úszva végezték. Az első időkben a hajókra az aknarakó tevékenység volt jellemző, és valószínűleg az ellenséges aknák okozták ekkor a legnagyobb veszteségeket is. Később hatékonyabb fegyver jelent meg: a mélyvízi bomba. Ezek használata viszont csak 1917-től vált általánossá.

 

U-21

A német U-21 (www.bibl.u-szeged.hu)

 

Vegyi fegyver – harci gáz

 

Gáztámadás és gáztámadásra várakozó ausztrál katonák a lövészárokban  (1917. szeptember 27.) (http://hu.wikipedia.org/wiki/Lövészárok-hadviselés)

A franciák voltak az elsők akik az első világháború alatt vegyi fegyvert (könnygázt) használtak. Az első teljes méretű, harctéri alkalmazásra a második ypres-i csatában került sor, amikor a németek klórgázzal támadták a francia, kanadai és algériai csapatokat. A támadás során a 15 000 francia katonából 5000 azonnal meghalt. A foszgén első alkalmazására 1915 decemberében került sor és hamarosan ez lett a legnagyobb mennyiségben bevetett vegyi fegyver – a klórgáznál 18-szor kisebb adag már halálos és sokkal nehezebb volt felderíteni. A vegyi támadásokban mustárgázt is bevetettek, amelyet szintén nehéz volt felderíteni, az általa okozott sérülések olyan súlyosak voltak, hogy a sebesültek általában sosem tértek vissza a csatatérre. A hivatalos adatok szerint a vegyi támadásokban körülbelül 1 176 500 fő sérült és 85 000 fő halt meg.

A vegyi fegyverek alkalmazásának első módszere közvetlenül a csatatéren a tárolótartályok megnyitásával történt. Ez a módszer csakis kedvező szélviszonyok esetén volt használható, és a korabeli meteorológiai ismeretek kezdetlegessége miatt sokszor előfordult, hogy a tartályok szelepeinek kinyitása után a szél megfordult és a támadó állásai felé sodorta a mérgező gázfelhőt. Másik probléma volt, hogy a tartályokat az első vonal előtt, a senki földjén kellett elhelyezni, ahol ki voltak téve az ellenséges gyalogság és tüzérség tüzének. A háború későbbi szakaszában a vegyi anyagok célba juttatására tüzérségi tölteteket vagy repülőgépet alkalmaztak.

 

  Kérdések:
  1. Milyen fegyverekkel kezdték meg a hadviselő felek a háborút?
  2. Milyen nem várt nehézséget jelentett ezeknek a fegyvereknek a használata?
  3. Milyen új fegyvereket fejlesztettek ki a háború alatt, illetve milyen fegyvereket használtak újszerűen?
  4. Mi volt a célja az új fegyverek kifejlesztésének? Miért nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket?