Menü

 

A Nagy Háború

Fegyverkezési verseny

Villámháborús haditervek

Háborús lelkesedés

Propaganda

Állóháború

Jellegzetes világháborús fegyverek

A hátország és a nők

„A századforduló német vezérkari főnöke, Alfred von Schlieffen dolgozta ki a róla elnevezett haditervet, melynek fő célja Franciaország, a régi ellenfél katonai megsemmisítése volt: A német seregeknek – Belgiumon áttörve – néhány hét leforgása alatt kellett volna szétzúzni a francia haderőt. Ezt azután kiegészítették azzal, hogy a keleten várhatóan csak lassan támadásba lendülő oroszokkal szemben éppen csak védekeznek, itt elsősorban a Monarchia próbálja feltartóztatni a cári hadakat mindaddig, amíg a nyugaton győztes német alakulatokat átdobják keletre, s a központi hatalmak egyesült erővel megverik Oroszországot. Villámháborús terv volt ez, mint annyiszor a hadvezetések történetében. „Mire a falevelek lehullanak, otthon lesznek a katonák” – hangzott II. Vilmos császár elhíresült ígérete…

Nemcsak a német hadvezérek gondolkodtak így. A közlekedés, a vasutak és a távközlés korszerűsítése, a gépkocsik, motorkerékpárok, sőt repülők, léghajók serege, a hatalmas tűzerőt képviselő géppuskák, tüzérség hatékonysága miatt mindenütt rövid, legfeljebb néhány hónapos háborúban gondolkodtak.” (Szász Zoltán: Az első világháború kitörése)

Úgy képzeltük, hogy kapunk egy puskát, megtanulunk lőni, a lehető leghamarabb elmegyünk Franciaországba, megölünk egy csomó németet, esetleg megsebesülünk valamilyen egzotikus helyen, megnyerjük a háborút és hazamasírozunk  lobogó zászlókkal és harsogó zenével, a lányok pedig a nyakunkba ugranak.” (Az angol Goring kapitány így képzelte el a háborút; )

 

Kérdés:
  1. Mit jelent a villámháború?
  2. Miért hitték a korszak hadseregeinek vezetői, hogy, ha háború lesz, az villámháború lesz?