Bodó Jánosné: Kémiai reakciók vizsgálata kísérlettel

A kémiai reakciók tárgyalását azzal szoktam kezdeni, hogy bemutatok néhány látványos, érdekes kémiai folyamatot (például a jód-alumínium reakciót, a magnézium égését, vagy a cink por és kénpor egyesülését). Később ezeket a reakciókat elemezzük különböző
szempontokból.
A bemutató kísérletek helyett alkalmazhatunk tanulói gyakorlatot is. A megfigyelés sokkal közvetlenebb, a gyerekek aktívan részt vesznek a munkában, érdekesebb, izgalmasabb az óra. A tapasztalatokat feladatlapon rögzítik, amelyeket később felhasználhatunk további tanulmányaink során.
Olyan kísérleteket választottam, amelyek összefüggő sorozatot alkotnak, sokféle tapasztalattal járnak, és több gyakorlati vonatkozásuk van. A mindennapokkal való kapcsolatot megerősítettem egy újsághírrel, melynek elemzését a kísérlet tapasztalatai alapján tehetjük meg.