Csőke Renáta: Reneszánsz kárpit – viasz batikkal

Kézműves technikák – viasz batik című órához Katona Júlia Kreatív Díszítőművészeti Mintakönyve (Typotex Kiadó, 2001) szolgáltatta az ötletet. Nagyon szeretem ezt a kiadványt, mert az egyes korszakok jellegzetes motívumainak megismerése mellett lehetőség van az áttekinthető szemléltető ábrák révén azok megszerkesztésére is. Ebben az esetben viszont a reneszánszkor díszítőművészetét egy másik eljárás, a viasz batik segítségével rekonstruáltuk. Ez egy indonéz eredetű textilfestési eljárás, amiben a mintát viasszal való kitakarással hozzuk létre – ahol viasz kerül az anyagra, ott a festék nem fogja be a textilt. (Ismert batik technika még a kötözős és a maratásos batik is.) E korszak izgalmas növényi és állati ornamentikája megfelelő (és nem éppen szokványos) hátteret ad ahhoz, hogy ezt az ősi, kevésbé ismert díszítő módszert elsajátítsák a tanulók. Egy gazdagon díszített növényi mintás, főként palmettás textíliát választottam mintául (Eduard Herditle 1865-ös mintakönyve nyomán), melyből egy nagyméretű, két színből álló (fehér-szürke) kárpitot készítettünk.

TANÁRI modul – Letöltés

TANULÓI modul – Letöltés